Jídlo a pití na Srí Lance

Srí Lanka je je mezinárodně vyhlášená nejen pro své kulturní a přírodní bohatství, ale i svou specifickou kuchyní. Jídlo je pálivé, chilli se na celém ostrově těší neobyčejné oblibě  a nabízí nepřeberné množství exotických chutí. V restauraci je jídlo přizpůsobené pro turisty a je méně kořeněné. Na Srí Lance byste neměli zapomenout ochutnat čerstvé ryby a mořské plody. Dále můžete očekávat na jídelníčku kuřecí maso, čerstvou zeleninu, rýži a nudle. Skvělé jsou také ovocné džusy z čerstvého exotického ovoce.

KARI

Základním pokrmem všech Srílančanů je rýže a především pokrm rice and curry (rýže a kari). Kari není míněno jako koření, ale omáčky, jejichž základní surovinou je několik druhů koření a samozřejmě chilli papričky. Součástí tohoto pokrmu je několik mističek plných různých věcí, které si můžete libovolně smíchat. Na talíři najdete rýži, masové kari (kousky ryby, kuřete, krevety, kalamáry v pálivé omáčce) a tři zeleninové kari (např. žlutá čočka, fazole, zelí, dýně, chlebovník, bylinky s kokosem, brambory v kari omáčce). Kari pokrm se jí každý den k obědu i k večeři. 

Ve spoustě pokrmů je součástí kokosové mléko, které dotváří typickou chuť srí lanských pokrmů.

Určitě ochutnejte i místní pokrm kottu rotti v některé z místních jídelen. Je to směs nadrobno nasekaných placek z rýžové mouky, usmažená na plotně společně se zeleninou, masem a vajíčkem a můžete si k tomu přidat pálivou chilli omáčku. Můžete si vybrat pouze zeleninovou verzi nebo masitou s kuřecím masem, krevetami, tuňákem apod.

Ochutnejte speciality srílanské kuchyně i Vy, vyberte si z naší nabídky zájezdu.

CENY JÍDEL NA SRÍ LANCE

Ceny jídel v restauracích jsou podobné jako ceny české. Ceny v jídelnách nebo stáncích s občerstvením jsou výrazně nižší.

 • západní snídaně - 60 Kč
 • smažené nudle nebo rýže - v restauraci 60 Kč / v jídelně 30 Kč
 • rice and curry - 60 Kč v restauraci / 30 Kč v jídelně
 • kottu v jídelně - 30 Kč (velká porce)
 • grilovaný plátek tuňáka nebo grilované kuřecí stehno s přílohou - 80 Kč
 • velká grilovaná ryba pro 2 osoby - 200 Kč
 • humr - asi 500 Kč
 • džus z čerstvého ovoce - 40 Kč v restauraci / 17 Kč v ovocném baru nebo v jídelně
 • pivo lion 0,7l - 40 Kč v restauraci
 • celý čerstvý sladký ananas ve stánku - 28 Kč

DALŠÍ JÍDLA TYPICKÁ NA SRÍ LANCE

 • string hoppers – tenké provázkové nudle z kokosové mouky uvařené do tvaru hnízda podávané s kari omáčkou (typická srílanská snídaně)
 • egg hoppers – křupavé „palačinky“ ve tvaru misky z kukuřičné mouky s vajíčkem uprostřed
 • rotti – velmi tenké „palačinky“ z rýžové mouky plněné pikantní směsí nebo i banánem a čokoládou
 • pittu - rýžová mouka se smíchá s nastrouhaným kokosem, směs se naplní do válce a propaří párou, vznikne jakýsi knedlík, který se jí buď s cukrem nebo jako příloha masového karí
 • curd and honey (dezert) - přírodní jogurt s buvolího mléka přelitý sirupem (medem) z palmy kitul

OVOCE NA SRÍ LANCE

Na Srí Lance roste nepřeberné množství exotických druhů ovoce, včetně těch, o kterých jste možná nikdy neslyšeli. Po celý rok sežene sladké banány, ananas, papáju a melouny. V sezoně mužete koupit například mučenku, avokádo, rambutan, mangostan,feronii tmavou alias sloní jablko či čerimoju.

PITÍ NA SRÍ LANCE

Srí Lanka je čajová velmoc a Srílančané si vychutnávají šálek dobrého sladkého čaje každý den. Káva na Srí Lance není tak oblíbená. Většina hotelů je napojena na městské vodovody a voda z kohoutků je pitná. Pokud byste si nebyli jistí, pak pijte balenou vodu, kterou sežene opravdu skoro na každém kroku. Bezkonkurenční jsou však lahodné džusy z čerstvého ovoce– limetkový, ananasový, banánový, papájový nebo mango džus. Dostanete je ve všech restauracích a dále ve fruit barech ve městech. Na mnoha místech narazíte na prodavače kokosových ořechů, kteří vám čerstvý kokos naseknou, abyste si mohli vychutnat osvěžující šťávu.

ALKOHOL NA SRÍ LANCE

Alkohol je možné sehnat pouze v licencovaných obchodech a restauracích. Olíbené pivo je Ginger beer, což je spíše než pivo zázvorová limonáda bez alkoholu, a dále pivo Lion (lahve 0,7l). Ochutnejte i tradiční místní destilát ARAK na bázi palmové cukrové šťávy.

Pro nezávaznou nabídku podle Vašich představ nás neváhejte kontaktovat.