Užitečné rady

SRÍ LANKA ČASOVÝ POSUN

Časový posun na Srí Lance je +4,5 hodiny v zimním období oproti českému času a +3,5 hodiny v letním období oproti českému času. Slunce vychází kolem 6. ráno a zapadá kolem 6.15 večer, už půl hodiny po západu je úplná tma.

JAKOU MĚNU NA SRÍ LANKU

Banky vám bez problému vymění dolary, eura i libry. Doporučujeme však mít s sebou dolary, se kterými můžete rovnou i platit, někdy jsou ceny uváděny přímo v dolarech. Peníze si můžete vyměnit na letišti nebo v hotelu nebo v bankách, směnné kurzy ve městech jsou stejné jako na letišti. V hotelu vám většinou dají méně výhodný kurz.

CO S SEBOU NA SRÍ LANKU

Na Srí Lanku doporučujeme vzít lehké bavlněné oblečení, žabky nebo sandále, plavky, sluneční brýle, krém na opalování, pokrývku hlavy, repelent na komáry. V horách se vám bude hodit i teplejší oblečení, kalhoty nebo tričko s delším rukávem, případně mikina. Hodit se vám může i malá baterka, případně deštník, jak při dešti, tak i místo slunečníku.

PITNÁ VODA NA SRÍ LANCE

Většina hotelů má pitnou kohoutkovou vodu, o její nezávadnosti se však ujistěte na recepci přímo v hotelu. Pokud byste si nebyli jisti, doporučujeme balenou vodu, která se dá koupit skoro na každém kroku.

ELEKTŘINA NA SRÍ LANCE

Elektrické zásuvky jsou trochu jiné než u nás, ale nebudete potřebovat adaptér. Horní kulatá zdířka je jen pojistka, kterou můžete vypnout zastrčením propisky nebo jiného menšího kolíku. V hotelu vám rádi ukáží, jak na to. Každá zásuvka má svůj vypínač. Občasně může docházet k výpadkům elektřiny, ale hotely mívají vlastní záložní zdroje energie, tak to mnohdy ani nemusíte zaznamenat.

TELEFONOVÁNÍ A INTERNET NA SRÍ LANCE

Roaming na Srí Lance funguje, ale hovory jsou drahé. Pokud budete potřebovat telefonovat, pak se vyplatí si na letišti zakoupit místní SIM kartu. Přednabitá karta stojí mezi 200 - 300 Kč a můžete volat, psát nebo surfovat na internetu. Volání do ČR stojí kolem 3 Kč, sms kolem 1 Kč, volání na číslo na Srí Lance je za pár haléřů.

Internet na Srí Lance můžete využít v rámci hotelové wifi, nebo místních internetových kavárnách nebo přes zmíněnou SIM kartu (mají výhodné datové balíčky). Rychlost internetu je na Srí Lance pomalejší než u nás a mohou nastat výpadky.

SPROPITNÉ A SMLOUVÁNÍ NA SRÍ LANCE

K cenám za jídlo a ubytování často bývá účtován příplatek kolem 10% za obsluhu, je to vnímáno spíše jako součást ceny než jako příplatek. Neoficiální spropitné můžete zanechat dle uvážení.

Smlouvání na Srí Lance není tak běžné jako v jiných asijských zemích. Ceny za ubytování bývají pevné, můžete však smlouvat v soukromých ubytováních přímo s majitelem. Ceny v obchodech jsou také pevné, smlouvat můžete na tržnicích.

SRÍ LANKA SUVENÝRY

Srí Lanka je čajová velmoc a proto čaj bývá nejčastěji dováženým zbožím ze Srí Lanky. Dalšími syvenýry jsou ručně vyřezávané dřevěné barevné malované masky, koření, výrobky z kůže, kokosových skořápek, ze sloního trusu, oblečení a batikované obrázky. Také si můžete dovést šperky s drahokamy, které se na Srí Lance těží.

Pro nezávaznou nabídku podle Vašich představ nás neváhejte kontaktovat.