Top zajímavosti na Srí Lance

Vyberte si z naší nabídky zájezdů na Srí Lanku a navštivte s námi nejkrásnější místa Srí Lanky.

KANDY - KRÁLOVSKÉ MĚSTO S CHRÁMEM BUDDHOVA ZUBU

Město Kandy je symbolem sinhálské kultury a nezávislosti. Do roku 1815 bylo posledním královským městem. Kandy je obklopené hornatou krajinou, centrum města se rozkládá kolem umělého jezera na břehu kterého se nacházejí nejdůležitější svatyně a buddhistické kláštery. Především chrám Posvátného Buddhova zubu, kde je uložena nejcennější relikvie Srí Lanky - Buddhův zub.

Chrám Buddhova zubu

V královském paláci je ukryta nejcennější buddhistická relikvie Srí lanky - Buddhův zub. Na Srí Lanku byl přivezen z Indie roku 371. Brzy ráno a večer se zde konají modlitby na počest buddhova zubu a každý rok koncem července a začátkem srpna se zde koná festival. Posvátný zub uložený ve schránce je vezen v dlouhém průvodu tanečníků a hudebníků na hřbetu ozdobeného slona.

KRÁLOVSKÁ BOTANICKÁ ZAHRADA PERADENIYA

Jedna z nejvýznamnějších tropických botanických zahrad světa leží v srdci Srí Lanky, nedaleko města Kandy. Nacházejí se zde obrovské bambusy nebo stromy salámovníky,  krásné stromořadí královských palem a sbírky dalších vzácných palem a rostlin. Obrovský fíkus, který se rozkládal na ploše 1600 m2 byl největším z celé zahrady, nedávno však musel být výrazně ořezán. 

KRÁLOVSKÝ SKALNÍ CHRÁM DAMBULLA

Jeskynní chrámy Dambulla tvoří 5 překrásně zdobených samostatných jeskyní, které dohromady obsahují kolem 150 zpodobení Buddhy a jsou zapsány na seznamu UNESCO. Na úpatí skály, ve spodní části areálu stojí novodobý zlatý chrám s obrovským zlatým Buddhou. Většina maleb pochází z 19. století.

KRÁLOVSKÁ MĚSTA ANURÁDHAPURA A POLONNARUWA

Obě města zapsaná na seznam UNESCO, se nachází ve vnitrozemí na severovýchodě a severozápadě země. Dříve byla Anurádhapura a Polonnaruwa také královská města. Prvním královským městem byla Anurádhapura, ale po neustálých bolích se král rozhodl, že ji opustí a založil Polonnaruwu. V obou městech byly rozsáhlé královské paláce a mohutné chrámy. Dnes jsou k vidění již jen pozůstatky těchto měst. 

SIGIRIYA - SKALNÍ PEVNOST

Samotná skála, vysoká 200 metrů, je magmatickou zátkou sopky, která už dávno erudovala. K jejímu vzniku se traduje mnoho mýtů, dřívější účel není úplně jasný, ale dle pověstí údajně nechal pevnost v 5. stol. vybudovat králův syn Kassapa, který zavraždil svého otce ve snaze zmocnit se trůnu. Ať již byl opravdový účel jakýkoliv, výstup nahorů po schodištích rozhodně stojí za to. Na vrcholu se nacházejí pozůstatky osídlení, okolo skály jsou rozsáhlé vodní terasy a skalní zahrady. Cestou nahoru můžete obdivovat ručně vytesané lví tlapy do skály nebo barevné fresky žen, které jsou údajně ještě původní malbou portrétů. Skalní pevnost Sigiriya je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

GALLE - KOLONIÁLNÍ MĚSTO S HOLANDSKOU PEVNOSTÍ

Galle je bývalá holandská pevnost ležící na jižním pobřeží Srí Lanky. Díky zachovalé architektuře, ovlivněné portugalskými, holandskými a britskými přistěhovalci, je město zapsáno na seznamu UNESCO. Nachází se zde stará budova soudu, holandský kostel, muzea i luxusní hotely. Z hradeb je hezký výhled na oceán a město kolem. Uličky jsou plné obchůdků se suvenýry, drahokamy a se šperky.

NÁRODNÍ PARK YALA

Národní park Yala patří mezi nejstarší a nejznámější parky na Srí Lance. Leží na jihovýchodě ostrova a ekosystém parku  zahrnuje vlhký křoviny, pastviny, monzunový les, ale také písečné pláže. Jsou zde skvělé podmínky pro ranní i večerní safari a je to srovnatelné s nejlepšími safari v Africe. V tomto parku je nejvyšší koncentrace leopardů na světě a žijí zde stáda slonů, medvědi pyskatí, sambaři,  jeleni a spoustu dalších druhů zvířat.

Nejlepší období pro návštěvů parku Yala je v období sucha, od prosince do dubna. Vstup je možný pouze v terénním autě s řidičem a stopařem.

ADAMOVA HORA

Adamova hora se nachází v krásné oblasti a je 5. nejvyšším vrcholem na Srí Lance. Dosahuje výšky 2 243 m nad mořem  a na její vrchol vede necelých 5 000 schodů. Již přes tisíc let je poutním místem všech náboženství  a k jejímu vzniku se váže mnoho legend. Říká se, že každý obyvatel Srí Lanky na ní alespoň jednou za svůj život vystoupí. Poutní sezóna trvá od úplňku v prosinci do úplňku v květnu, kdy probíhá slavnost Vesak. V sezóně je celá trasa osvětlená a jsou zde stánky s občerstvením. V ostatní měsíce může být výstup obtížný kvůli dešti, větru a mlze.

Na vrcholu je ve skále otisk chodidla. Buddhisté věří, že své chodidlo zde otiskl Buddha, Hinduisté za otisk chodidla boha Šivy a Islamisté společně s křesťany pak za otisk chodidla Adama, který právě sem šlápnul poprvé po té, co byl vyhoštěn z ráje. Pro turisty je větším lákadlem pro výstup východ slunce. Paprsky vycházejícího slunce ozařují krajinu okolo, za jasných dnů je vidět i oceán. Abyste viděli východ slunce, je potřeba vyrazit kolem 2 hodiny ranní z vesničky Dalhousie. Na vrcholu bývá chladno a doporučujeme si vzít teplejší oblečení.

Pro nezávaznou nabídku podle Vašich představ nás neváhejte kontaktovat.