Doprava na Srí Lance: v čem ji můžete procestovat

Na Srí Lance je možné hladce cestovat hned několika způsoby. Na dlouhé trasy se vyplácí vlak nebo autobus a naopak na krátké přejíždění pak typický tuk-tuk nebo motorka. Jaký si vyberete pro svou cestu na Srí Lanku?

Na motorce

Pokud chcete přejíždět mezi jednotlivými letovisky, pak není špatnou volbou motorka. Půjčení motorky na Srí Lance je velmi levné a navíc s ní projedete úplně všude. Dopravy se bát nemusíte. Oproti šílené dopravě v Indii, je to na Srí Lance poměrně klidné. Pozor si dávejte akorát v okolí Colomba. Když si pronajmete motorku na celou délku pobytu, obvykle získáte menší slevu. Ceny se pohybují mezi 100 – 150 Kč na den.

Autobusem

Mnoho lidí přijíždí na Srí Lanku s tím, že si chtějí pronajmout auto s řidičem a celou ji projezdit. Zkuste raději autobus, ušetříte a navíc poznáte tu pravou cestovatelskou atmosféru. Autobusy jsou na Srí Lance nejpoužívanější dopravou a ceny jsou zde stejné jak pro místní, tak pro cestovatele.

Velkou výhodou je, že autobusy jezdí prakticky všude a velmi často. Můžete tedy projet klidně celou Srí Lanku za pár rupií v klimatizovaném autobuse (ten nejdražší, obvykle jsou menší, než normální autobusy) a ještě ušetříte. Zastávky najdete na každém rohu, mnohdy však nejsou označeny, proto je trochu problematické rozpoznat, kdy a kde vystoupit. Naštěstí autobusy zastavují často a různě na ulicích, takže nebudete mít problém někde do nějakého naskočit. Nevýhodou je obvykle zdlouhavá cesta.

doprava_sri-lanka-autobus_motorka_0.jpg

Vlakem

Vlak je na Srí Lance nejpohodlnějším dopravním prostředkem. Pokud chcete cestovat pohodlně, pak vlak je tou nejlepší volbou. Cestovat můžete ve třech třídách. První třída je klimatizovaná a velmi pohodlná. Tuto třídu však najdete pouze v expressech a obvykle až na konci vlaku, a to v posledním vagónu. Ve druhé třídě se můžete občas těšit na ventilátory, turecké záchody a polstrovaná sedadla. Ve třetí třídě jsou pouze dřevěné lavice, které jsou obvykle přeplněné místními. U některých vlaků nebudete mít problém s výběrem, neboť nabízí pouze třetí třídu. I přesto jsou však vlaky skvělou volbou pro cestování. Většina z nich totiž jezdí v horách skrz nádherné scenérie. Vlaky se obvykle drží jízdního řádu, ale mnohdy je jízda velmi pomalá. Nejdůležitější trasy vedou z hlavního města Colombo.

doprava_sri_lanka_vlak.jpg

Tuk-tuk

Jestliže jedete na Srí Lanku poprvé, určitě si nenechte ujít jízdu tuk-tukem. Jedná se o tříkolku, které jsou v Asii velmi oblíbené a typické. V Indii se setkáte například s rikšou. Překvapí vás jeho rychlost a díky své velikosti se protáhne téměř všude. Není potřeba se bát, místní řidiči se vyznají. Stává se tak ideálním prostředkem pro cestování na krátké vzdálenosti. Do jednoho vozu se obvykle vejdou dva lidé. Cenu si nezapomeňte domluvit, než vyjedete a hlavně smlouvejte. Bez smlouvání zaplatíte i trojnásobek běžné ceny. Cena se pohybuje od 40 do 60 rupií za kilometr. Nevýhodou je, že dýcháte zplodiny z jiných aut. Přesto je to zážitek, který byste si neměli nechat ujít.

doprava_sri_lanka_tuk-tuk.jpg